12.01.2015
Jan Král

Na Jizerské padesátce běžela také radniční štafeta

Také liberecká radnice měla své zastoupení ve stopě letošního 48. ročníku Jizerské padesátky. Tým tvořený kvartetem koalice ANO 2011 a Změna pro Liberec nastoupil do sobotního závodu firemních štafet.

Nevedl si vůbec špatně. Z celkového počtu 41 týmů, kde v konkurenci nechyběli ani skuteční závodníci, se Radnice na lyžích umístila na pěkném 24. místě.

Štafetu sestavili dva členové hnutí ANO 2011 - radní Filip Galnor a zastupitelka Radka Loučková Kotasová, za Změnu pro Liberec na start nastoupili zastupitel Jaromír Baxa a radní a bývalá reprezentantka v běžeckém lyžování Zuzana Kocumová.

Jizerská firemní štafeta se běžela na 4 x 3 kilometry štafetovým způsobem volnou technikou. Závodu se zúčastnili jak osobnosti světového běžeckého lyžování (například olympionici Martin Koukal, Dušan Kožíšek), ale také ti, pro které to byl vůbec první závod v kariéře.

Neděle nepatřila v Bedřichově jen hlavnímu závodu, ale také vzpomínkovému ceremoniálu za expedici Peru '70 a uznávaného horolezce Zdeňka Hrubého. Pietního aktu se za statutární město Liberec zúčastnil náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. Lidé si u památníku připomněli, že soutěžení běžkařů je současně také Memoriálem expedice Peru 70. Ten se koná na paměť československé horolezecké výpravy, která zahynula 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán. Více o expedici čtěte ZDE.

Zkrácenou ČEZ Jizerskou 50 vyhrál Pedersen, Řezáč doběhl sedmý

Norský běžec na lyžích Morten Eide Pedersen vyhrál poprvé v kariéře ČEZ Jizerskou 50, jejíž trať byla nakonec kvůli oblevě zkrácena o pět kilometrů. Nejlepší český závodník Stanislav Řezáč doběhl na sedmém. Závod žen ovládla česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná. Nejlepší běžkyní s českou vlaječkou za jménem byla osmá Šárka Zelenková.

Do poloviny trati, která kvůli oteplení nevedla přes Olivetskou horu a Jizerku, jela vpředu početná skupina i s Řezáčem. Asi 18 kilometrů před cílem se odpojila norská trojice Pedersen, Petter Eliassen a Trod Asle Gjerdalen, který později odpadl.

Pedersen s Eliassenem si postupně vypracovali téměř minutový náskok. Ve sjezdu na stadion v Bedřichově využil Pedersen rychlejších lyží, soupeři ujel a už několik metrů před cílem slavil první vítězství v sérii Swix Ski Classics. „Ráno jsem byl unavený a nevěděl jsem, co se mnou závod udělá. Začátek byl tvrdý, ale pak jsem se rozjel a cítil jsem se výborně,“ řekl Pedersen České televizi.

Řezáč se držel v přední skupině, ale v závěru měl ve sjezdu horší lyže a nemohl bojovat o třetí místo. „Nakonec to je dobré, mohlo to být horší. Škoda, protože mi tři čtvrtiny tratě šly lyže dobře, ale před cílem byla měkká vlhká sůl a dolů mi to nejelo. Dělal jsem, co jsem mohl, ale na víc dneska nebylo,“ uvedl trojnásobný vítěz Jizerské padesátky.