09.03.2015
Jan Král

Pracovní skupina ENERGO pracuje velmi energicky

O další odborníky se rozšířila pracovní skupina ENERGO, která má za úkol monitorovat spotřeby a možnosti úspor energie v budovách v majetku statutárního města Liberec.

Skupina se sešla na liberecké radnici již podruhé a nyní se rozdělila dle odborností na dvě části, přičemž každá se bude věnovat jiné problematice. Zabývat se bude mimo jiné i aktualizací energetické koncepce města.

„Jedna část odborníků má za úkol pracovat na pasportizaci energetických úspor ve vztahu k městským objektům. To znamená školy, školky a další budovy vlastněné městem. Druhá skupina vznikla jako poradenský orgán v oblasti variantních řešení, jak dále postupovat ve spolupráci s Libereckou teplárnou, respektive jak dál s centrálním zásobováním teplem,“ vysvětlil náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela.

První skupina se tedy soustředí především na rozpracování metodiky, která určí, jak postupovat v odhalování energetických rezerv u městských objektů. Členové se shodli, že tři vytipované základní školy - Dobiášova, Broumovská a Barvířská se stanou pilotním projektem pro tvorbu zmíněné metodiky. „První škola, kterou navštívíme, prohlédneme a zmapujeme z pohledu energetiky, bude ZŠ Barvířská,“ doplnil náměstek.

K tomu je potřeba, aby členové skupiny měli k dispozici všechny energetické audity, které byly provedeny v posledních deseti letech na objektech vlastněných městem.

Odborníci se již na první schůzce shodli na nezbytnosti obsazení pozice městského energetika. Nyní dali dohromady konkrétní požadavky jeho pracovní náplně.

Druhá skupina mezitím řešila aktualizaci energetické koncepce města ve vztahu k centrálnímu zásobování teplem (CZT) a územnímu plánu města. „Shodli jsme se na revizi územního plánu v jádrovém území, které je možno pokrýt teplem ze spalovny Termizo, jako základním zdrojem. Další oblasti města, kde je dostupné zásobování z teplárny, nechceme řešit direktivně jako nutnost k jejímu napojení, ale v územním plánu umožníme odběratelům volbu zdrojů tepla, dle místní dostupnosti a pro ně ekonomické výhodnosti,“ upřesnil Tomáš Kysela.

„Nově chceme doplnit pro území v zájmové oblasti CZT údaje o tepelné hustotě. V územích se současnou hustotou potřeby tepla s CZT pod 10 MW/km2 začneme intenzivně hledat alternativní řešení dodávek tepla,“ dodal náměstek.

Velmi důležitým bodem byla také diskuze nad hledáním takových opatření, která s minimálními investicemi zajistí snížení tepelných ztrát v primárních parních rozvodech.

 

Nastavení cookies