07.09.2018

Angelika Linser: Jsem ráda, že odkaz naší rodiny ožívá

Symbolicky v období Dnů evropského dědictví zavítala do Liberce vzácná návštěva z Rakouska. Náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela v pátek 7. září přijal v budově historické radnice paní Angeliku Linser, pravnučku Christiana Linsera, zakladatele a majitele stejnojmenné firmy, který před 112 lety zkonstruoval první automobil v Liberci. Spolu s Angelikou Linser dorazili také zástupci Autoklubu Liberec a Technického muzea v Liberci.

„Šíření odkazu Christiana Linsera vnímám nejen jako náš dluh této významné rodině, ale především jako dluh historii našeho města. Vždyť spousta lidí vůbec neví, jak vznikal průmysl v Liberci, jak formoval naše město a jací lidé a jaké značky za ním stály. Právě první automobil z dílny Christiana Linsera je jedním z velkých milníků v liberecké historii a je potřeba si ho více připomínat. Proto je mi velkou ctí, že jsem se mohl osobně setkat s paní Angelikou Linser, která je správkyní odkazu Christiana Linsera a věřím, že prostřednictvím Technického muzea a Autoklubu Liberec se podaří vštípit historii značky Linser do širšího povědomí lidí v našem regionu,“ konstatoval náměstek Tomáš Kysela.

Angelika Linser navštívila Liberec vůbec poprvé. Do působiště svého slavného pradědečka se chtěla podívat už dříve, ale v 70. letech se jí to coby studentce nepovedlo a tehdejší obstrukce ji na dlouho odradily od dalších pokusů. Jak ale sama říká, dnes je ráda, že se do Liberce podívala až nyní a že se všechny dojmy a pocity dostavily naráz. „Návštěva Liberce je pro mě nesmírně silný zážitek. Všem moc děkuji za vřelé přijetí a za to, že tu mám všechny dveře otevřené. Je to něco úžasného. Od svého tatínka a dědečka jsem slyšela mnoho vyprávění o Liberci a ty vzpomínky se teď mění v obrazy. Je to pro mě něco jako film. Musím říct, že Liberec má krásnou atmosféru a jsou tu samí milí lidé,“ líčí Angelika Linser, která už si stihla prohlédnout některá místa, která kdysi patřila firmě Christian Linser. „Jsem moc ráda, když vidím, že jsou tu lidé, kteří mají snahu oživit odkaz značky Linser,“ dodala Angelika Linser.

Tematická expozice by mohla vzniknout například v Technickém muzeu Liberec. „Tato expozice by neměla být tolik o technice, protože mnoho artefaktů se nezachovalo. Spíš bychom chtěli, aby z ní bylo patrné, že v době průmyslového rozkvětu Liberce tu byly silné vazby mezi německy mluvícím obyvatelstvem a českou stranou a že doba, která toto negovala, je naštěstí za námi. Rádi bychom, aby se tyto vztahy opět budovaly zcela přirozeně a přátelsky jako kdysi,“ uvedl ředitel Technického muzea Jiří Němeček.

Tyrolský rodák Christian Linser založil v roce 1858 v Liberci továrnu na kovovýrobu. V roce 1902 začal ve své dílně vyrábět motocykly a v roce 1906 představil na 6. Mezinárodním autosalonu ve Vídni svůj první automobil. Jednalo se o vůbec první čtyřválec v tehdejším Rakousko – Uhersku. Vodou chlazený čtyřtaktní agregát o objemu 1640 cm3 disponoval výkonem 12 k a mimo zapalování, které dodal Bosch, pocházel kompletně z Linserovy továrny. Hned v následujícím roce ale Christian Linser vzhledem k vysokým nákladům výrobu automobilů ukončil. Žádný z automobilů vyrobených firmou Linser se do dnešních dnů pravděpodobně nedochoval, i když se mluví o tom, že jeden by mohl existovat.

Nastavení cookies