23.08.2017
Jana Kodymová DiS.

Město zkouší odstranit fleky po odhozených žvýkačkách

Mezi podněty od občanů města patří také upozornění na neestetické fleky způsobené zaschnutím odhozených žvýkacích gum na dlažbě městského veřejného prostoru. Vedení města si je tohoto problému vědomo a snaží se ho řešit.

Na problém město nerezignovalo. Hledáme s technickými službami způsob co nejlepšího odstraňování žvýkaček z dlažby. Zatím však žádná z vyzkoušených metod nepřinesla požadovaný výsledek. Zjistili jsme ale, že čištění povrchů pomocí horké vody, přibližně 98 °C s nízkým proudovým tlakem 50 barů, je pro dlažbu lepší, protože tlakové čištění může dlažbu poškodit,“ popisuje náměstkyně primátora pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková.

Město Liberec ve spolupráci s Technickými službami města Liberce, a.s., (TSML, a.s.) zkouší v těchto dnech stroje na odstraňování použitých žvýkaček z  komunikací veřejného prostoru. Odstraňování vzniklých fleků z dlažby je velmi problematické. TSML, a.s., nemá v současné době technologické vybavení na odstraňování žvýkaček. Metody na jejich odstranění jsou různé. Odstraňují se buď ručně - seškrabáním, tlakovým proudem, horkou vodou, přehřátou parou anebo zmrazením. Tento proces odstraní žvýkačku fyzicky, neodstraní ale flek po jejím přilepení.

I když odstraníme žvýkačku, neodstraníme estetický problém. Vyčistíme dlažbu kolem, ale flek zůstane. Zkoušíme různé stroje a různé postupy. Hledáme způsob, aby byl výsledek co nejlepší, “ vysvětluje ředitel TSML, a.s., Petr Šimoník.

Seškrabování zaschlých žvýkaček není moc přívětivé k materiálu, protože použití škrabek poškozuje povrch dlažby, obzvláště pokud je daná pokládka v záruční době.Řešením odstranění fleků po žvýkačkách je neodhazovat je na zem. O tom už je ale morální odpovědnost každého z nás,“ dodává náměstkyně Karolína Hrbková.

V jiných městech stroje na odstraňování fleků v majetku mají. Například Mělník a Kutná Hora. S městem Mělník komunikuje ředitel libereckých technických služeb Petr Šimoník. „Zatím jsme pro Liberec žádné stroje nenakoupili, jsme ve fázi, kdy zkoušíme stroje a metody na odstraňování žvýkaček. V ulici Jánského a ulici 1. máje jsme zkoušeli metodu jak chemickým způsobem, tak tlakovým mytím. Nejúčinnější metoda odstranění je použitím horké vody,“ popisuje Petr Šimoník.

Nákup strojů technické služby zvažují. Některé stroje jsou víceúčelové, dají se použít na mytí košů, kontejnerů a pomocí vysoké teploty také na nechemickou likvidaci plevelu (na fotografiích viditelný plevel před a po použití stroje).

 

 

Nastavení cookies