15.11.2017
Jan Král

Studenti poznali, jak se město stará o své sportovní areály

Jak se město stará o své sportovní areály, jak řeší plánované nebo havarijní opravy či investice a jak se tyto akce financují. Pod pokličku řízení města nahlédli studenti z Parlamentu mladých Liberec.

Dvojice středoškoláků přijala pozvání náměstka primátora pro technickou správu majetku města Tomáše Kysely a strávili s ním jedno pracovní dopoledne. To ještě ve čtvrtek 9. listopadu ráno netušili, že je čeká hodinová porada, kontrolní den v lyžařském areálu na Ještědu a ve Sport Parku a kompletní prohlídka arény.

Studenty zajímalo, jak vypadá typický den náměstka primátora. Zjistili, že je plný schůzek a jednání a často také výjezdů „do terénu“. A tak místo do školních lavic, zasedli studenti nejprve za jednací stůl náměstkovy pracovny, kde jako každý čtvrtek ráno probíhá porada s pracovníky magistrátu, kteří mají na starost správu sportovních areálů a objektů ve vlastnictví města. Probíralo se několik zajímavých témat: havarijní oprava tubusu pod sjezdovkou na Ještědu jde podle plánu; podařilo se včas opravit chladící věže ve veseckém areálu, zasněžování běžeckého okruhu tak může začít; začala se připravovat projektová dokumentace pro územní rozhodnutí na rekonstrukci plaveckého bazénu; plán nejnutnějších akutních oprav bazénu, nový trávník na fotbalovém hřišti v Doubí, žádosti o dotace, atd.

„Vzal jsem mladé ‚politiky‘ záměrně na poradu, kde se mohli přesvědčit o šíři problémů, které odbor správy majetku řeší. Sportovní areály jsou pouhou částí toho, co tento odbor, v mé gesci, musí spravovat. Jelikož jsme město sportu, připadlo mi, že tohle mladé lidi bude velmi zajímat. Vypadá to, že tomu tak skutečně je,“ řekl náměstek primátora Tomáš Kysela.

Z radnice zamířil náměstek se středoškoláky do Sport Parku, kde je seznámil s tím, jaké sportovní a volnočasové vyžití tento multifunkční komplex veřejnosti nabízí. Areál zahrnuje více než tři desítky profesionálně udržovaných krytých i venkovních sportovišť. Zejména pak Home Credit Arenu. Tu si společně prošli ve všech jejích patrech.

To nejpodstatnější z hlediska městské majetkové správy a údržby se ukrývá pod povrchem. Jedná se zejména o dvě kogenerační jednotky umístěné v technickém zázemí arény. Složité zařízení vyrábí energii jak pro objekt samotné arény, tak i pro přilehlá sportoviště. I údržba a opravy tohoto zařízení stojí městskou společnost Sportovní areál Liberec, potažmo město, nemalé peníze. Nejnákladnější oprava proběhla před třemi lety, kdy musely obě jednotky projít kompletní renovací. Naposledy tady město investovalo v srpnu do výměny světel nad hrací plochou. Výměna byla nezbytná, protože původní světla z roku 2005 již nesplňovala požadovanou svítivost. Rozdíl poznali nejen sportovci, ale především diváci v ochozech a u televizních obrazovek.

„Sportovní areál Sport Park Liberec není jenom aréna. Ale její prohlídka, hlavně technologického zázemí, oba studenty tak zaujala, že jsme zde strávili většinu dopoledního času. Je skutečně co obdivovat. Vždyť jeden den se hraje extraliga hokeje, druhý den je koncert a další den mistrovství světa v agility. Variabilita arény je neuvěřitelná, na tom jsem se se studenty shodl,“ poznamenal Tomáš Kysela.

Pracovní den náměstka ještě s účastí studentů z Parlamentu mladých pokračoval kontrolou průběhu opravy tubusu v lyžařském areálu na Ještědu. Plán je dokončit opravu do konce listopadu, aby byl tunel znovu průjezdný ještě před začátkem zimní sezony. Bez jeho zprovoznění by totiž nebylo možné otevřít sjezdovku F10, která prochází přímo nad ním. Práce postupují rychle, oprava už je za polovinou a vše nasvědčuje tomu, že se stihne v termínu.

„Nahlédli jsme pod pokličku práce náměstka, což je pro mnoho lidí jiný svět. Velmi jsme si to užili a získali mnoho zajímavých informací,“ shrnuli studenti Jaroslav Tomášek a Matyáš Moc.

Zájem studentů z Parlamentu mladých náměstka překvapil a zároveň potěšil. „Zajímali se o vše, co se děje na politické scéně a ještě víc je zajímala práce samotná. To ukazuje, že naši nástupci, myslím političtí, budou lépe spravovat město a politika pro ně není to hlavní, co chtějí dělat. I když chápou, že ani bez té to nejde,“ uzavřel Tomáš Kysela.

Nastavení cookies